Opis parku - Zespół dworsko-folwarczny w Ochli Górnej - Ochla - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

4. Opis parku

Pochodzący prawdopodobnie z końca XVII w. ogród przy założeniu dworskim w Ochli Górnej nie przetrwał do naszych czasów. Wygląd posiadłości w otoczeniu zabudowań folwarcznych i ogrodów znany jest z rysunku B.F. Wernera z 2 poł. XVIII w. Dwór w Ochli, jak większość tego typu obiektów, pozostawał w ścisłym powiązaniu z ogrodem oraz zabudowaniami gospodarczymi. Od frontu dwór poprzedzał obszerny majdan gospodarczy otoczony parterowymi budynkami. Na podwórze prowadziły dwa wejścia z bram przejazdowych umieszczonych od wschodu i zachodu. Po obu stronach fasady pomiędzy głównym wejściem, założono dwa małe ogródki, otoczone niskimi ażurowymi ogrodzeniami. Natomiast na osi przed wejściem głównym wkomponowano pojedyncze drzewo – dąb szypułkowy. [ilustr.] Następnie w 1770 r. wejście główne zostało podkreślone poprzez dobudowę kamiennej balustrady z piaskowca, na której widnieje data powstania. [ilustr.] Od strony północnej dostawiony był wybudowany w konstrukcji ryglowo-zastrzałowej budynek gospodarczy, wokół którego rozciągał się sad. Za nim i za budynkami zamykającymi podwórze gospodarcze od strony zachodniej, znajdował się symetrycznie wytyczony ogród w stylu francuskim.

Do dnia dzisiejszego nie zachowała się zieleń parkowa, sady i ogrody. Jedynym starodrzewem, pozostałością dawnej kompozycji jest górujący przed dworem dąb.

 

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu