Lokalizacja i opis ogólny założenia - Zespół pałacowy w Luboradzu - Luboradz - Pałace i Parki Środkowego Nadodrza

Ustawienia

Środkowego Nadodrza
Fundacja Pałac Bojadła

Wyszukiwarka

1. Lokalizacja i opis ogólny założenia

Wieś Luboradz (do 1945 r. Lobris) położona jest u podnóży Wzgórz Strzegomskich, nad rzeką Wierzbiak, jedynie 8 km. na wschód od Jawora, a sam wielki kompleks pałacowy oddalony jest zaledwie około 300 m od szosy biegnącej z Jawora do Wrocławia i jest z niej widoczny [ilustr.] [ilustr.].

Zabytek ma ogromną kubaturę 19.403 m3 i blisko 90 pomieszczeń rozłożonych na około 3.200 m2. powierzchni1 [ilustr.]. Składa się z czterech prostokątnych skrzydeł rozlokowanych wokół dziedzińca wewnętrznego. Był od XVI w. wiele razy przebudowywany tak, że istniejąca niegdyś fosa dawnego dworu obronnego uległa zatarciu. Wjazd na teren folwarku prowadzi od strony południowej, wprost z szosy, przez ozdobną kamienną bramę przejazdową, na osi której znajduje się pałac. Do pałacu przylegają dwie kaplice (od północy starsza, prostokątna i od wschodu barokowa, eliptyczna), a przy folwarku, na lewo od wjazdu stoi niewielki kościół, ufundowany w 1581 roku [ilustr.]. Pałac otoczony był niegdyś rozległym parkiem krajobrazowym, przylegającym od strony zachodniej i południowej, gdzie mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne.

W otoczeniu pałacu znajdował się folwark, wzmiankowany w 1786 r. i znany z planu z 1823 r., zachowany do dziś w swoim pierwotnym kształcie regularnego prostokąta2. Najstarsze budynki renesansowe stały przed elewacją południową, a więc obecną fasadą. W końcu XVI w. powstał budynek 1-traktowy, 2-kondygnacyjny na południowy – zachód od pałacu, a w latach 1678–1682 oficynę przebudowano i zamieszkał w niej zarządca majątku. Od strony północno-wschodniej postawiono w końcu XVIII w. spichlerz. Od zachodu, wzdłuż wewnętrznej powstały w latach 1800–1823 wozownia, stodoły i budynki inwentarzowe, a przed 1870 r. wzniesiono oficynę od strony południowo-wschodniej.

Pałac wpisano do rejestru zabytków 24.03.1959, nr rej. 585, kościół filialny p.w. Zaślubin NMP 27.07.1961, nr rej. 905.

 

Przypisy:

  1. 1) S. Marchwicki, Opis techniczny do inwentaryzacji, Wrocław 1961, K. Eysmontt, Studium historyczno-architektoniczne pałacu, Pracownia Projektów PKZ, Wrocław 1970. Powrót do przypisu 1
  2. 2) H. Ciesielski, Ewidencja założenia pałacowego w Luboradzu, opracowanie na zlecenie WUOZ Wrocław 1980, miejsce przechowywania archiwum DWKZ Legnica. Powrót do przypisu 2

Informacja o ciasteczkach

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących ciasteczek wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję informację o ciasteczkachZamknij
Pałace i Parki Środkowego Nadodrza nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu